Sięgnij po poradniki kolorów z serii Benjamin Moore Color Preview, aby podpatrzyć przykładowe kompozycje kolorów. Komponując kolorystykę wnętrz możesz wykonać próbne malowanie na kartonie, a następnie na fragmencie ściany zestawiając ze sobą 3-5 kolorów. Największy obszar powierzchni próbnej przeznacz na kolor ścian, nieco mniej miejsca na kolor sufitu lub podłogi, niewielką część powierzchni pomaluj w kolorach drzwi, futryn, parapetów, wreszcie najmniej miejsca przeznacz na kolorystykę detali i elementów wyposażenia takich jak: ramy obrazów, wazony, klosze lampionów, zasłony itp. Skorzystaj z palet barw w salonach sprzedaży farb marki Benjamin Moore, gdzie możesz zobaczyć również próbkę wybranego koloru lub według swojego upodobania stworzyć własny odcień. Każda nowa receptura, sporządzona specjalnie na Twoje życzenie, jest archiwizowana. Dzięki temu masz możliwość powielenia, w dowolnym czasie, stworzonego przez siebie koloru. Pomocnym narzędziem do komponowania barw jest program do komputerowej wizualizacji kolorów Personal Color Viewer.
Pomalowana ściana okazała się nieco ciemniejsza niż próbka z wachlarzyka. Jak uniknąć takiego efektu przy następnym malowaniu?
Taki efekt wynika to z interferencji fal świetlnych. Wybrany kolor, po nałożeniu na dużą powierzchnię (np. 4 ściany), robi wrażenie mocniejszego niż na próbce. Dlatego lepiej wybierać odcień o ton jaśniejszy. W ten sposób zachowa się możliwość ewentualnego dodania odpowiedniego pigmentu. Ważne jest też oświetlenie. Wyboru kolorów dokonuj w takich warunkach oświetlenia, które są zbliżone do warunków domowych. Pamiętaj, że Twój dealer Benjamin Moore dysponuje szeroką gamą przenośnych, praktycznych w użyciu minigalerii kolorów, które są do Twojej dyspozycji.